Projekt Škola inkluzionistov

Zuzana Réveszová: Rodičov by do školy nemali volať len vtedy, ak je problém. Aj oni sa môžu podieľať na rozvoji školy

S novým školským rokom sme v Nadácii pre deti Slovenska odštartovali tretí ročník projektu na podporu inkluzívneho vzdelávania s názvom Škola inkluzionistov. Zuzana Réveszová je jeho súčasťou od začiatku ako konzultantka pre inkluzívne vzdelávanie pre školy na východnom Slovensku. Mnohí sa často pýtate, čo tie naše konzultantky vlastne robia. Stoja pri procese zmeny škôl na inkluzívnejšie. Na čo pri tom procese dbá Zuzana sa dozviete, keď si prečítate tento krátky konzultantský rozhovor.

Čítať viac

Tlačová správa: Základné školy môžu vzdelávať proinkluzívne, podporu majú v Nadácii pre deti Slovenska

Bratislava 4. mája 2020 -  Aj napriek nepriaznivej situácii spustila Nadácia pre deti Slovenska prihlasovanie do ďalšieho ročníka grantovo-vzdelávacieho projektu Škola inkluzionistov. Do siete 40 škôl na ceste k inklúzii sa môže pripojiť ďalších 20 priaznivcov inkluzívneho vzdelávania. Prostredníctvom online formulára sa za školu môžu prihlásiť asistenti, učitelia, špeciálni pedagógovia, psychológovia či riaditelia. Výzva na prihlásenie trvá do 14. júna.

Čítať viac

Učiteľ nasledujúcej dekády by nemal byť len “predmetár”, ale doširoka rozhľadený facilitátor

Ako by malo vyzerať vyučovanie a prečo by nás názor detí mal zaujímať? Prečo je dôležité, aby boli deti finančne gramotné? Aký je rozdiel medzi kritickým myslením a čitateľskou gramotnosťou? Prečítajte si podnetný rozhovor s jedným z našich konzultantov projektu Škola inkluzionistov, Rasťom Očenášom.

Čítať viac

Všetko, čo pomáha deťom s pomalším vývinom, neuškodí tým zdravým

Kto si niekedy myslel, že dve deti či dvaja dospelí môžu byť rovnakí alebo podobní, nech si prečíta tento rozhovor s Teréziou Drdulovou. Krásne vysvetlila, že to nie je možné. Je jednou z konzultantiek programu Škola inkluzionistov, od začiatku stála aj pri zrode samotného projektu inkluzívneho vzdelávania. Prečo je vhodné, aby deti bez ohľadu na ich špeciálne potreby chodili do školy spolu? Prajeme príjemné čítanie.

Čítať viac

Vo vzdelávaní sa musíme zbaviť systému, ktorý je založený na strachu z konkurencie a zlyhania

Keď si na stretnutie s britským profesorom Tonym Boothom spomeniem, cítim sa príjemne. Ak by som ho mala opísať jedným slovom, presne viem, aké by to bolo - inklúzia. Inklúziou žije telom aj dušou. Do Bratislavy, na krst jeho vlastnej knihy Index inklúzie v slovenskom preklade, pricestoval z Paríža, vlakom. Aby bola jeho emisná stopa nižšia. A to má 75 rokov! Cesta naspäť, domov do Veľkej Británie, bola rovnaká - vlaková. Prečítajte si náš, trochu polemickejší než faktografickejší, rozhovor o inklúzii, o Rómoch aj o vzdelávaní. Príjemné čítanie.

Čítať viac

Asistent nekontroluje schopnosť a neschopnosť pedagóga v triede. Je tam, aby mu pomohol pracovať s rozmanitosťou detí

Máme pre vás rozhovor s ďalšími dvoma účastníčkami nášho programu Škola inkluzionistov. Volajú sa Magdaléna Madžová a Andrea Považanová a obe sú hlboko presvedčené o tom, že právo na vzdelanie v bežných školách majú všetky deti, bez ohľadu na ich zdravotné znevýhodnenia. Navyše, s tými majú pri svojich vlastných deťoch skúseností dosť.

Čítať viac

Kategórie


Tags

zobraziť viac