Späť na zoznam
27. jún 2020
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Tri sondy do života jednotlivcov s poruchou autistického spektra, odporúča Tina Gažovičová

Jej tvár už iste poznáte – Tina Gažovičová s nami dlho pracovala na projekte inkluzívneho vzdelávania detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami ako konzultantka pre základné školy, dnes je odborníčkou na inkluzívne vzdelávanie, je tiež sociologička a analytička. Požiadali sme ju, aby zaplnila našu Knižnicu inklúzie, vložila teda do nej tri tipy na letné čítanie s inklúziou medzi riadkami. Tu sú...

Ľudia s tzv. poruchou autistického spektra vnímajú svet inak. Navonok to na nich nevidno, ale pri kontakte s nimi to býva poznať. Medzi ich charakteristiky napríklad zvykne patriť, že zle znášajú veľké množstvo podnetov a nerozumejú mimike či irónii. Avšak pre mnohých autistov je otázne, či je to naozaj „porucha“.

„V rámci knižnice inklúzie dávam do pozornosti tri knihy, ktoré sa dotýkajú (aj) autizmu. Ani jednu z nich však nenapísali odborníci na autizmus. Napísali ich samotní ľudia s autizmom alebo ich rodinní príslušníci. Nie sú to teda učebnice ani podrobné klinické štúdie. Sú to sondy do života jednotlivcov, vďaka ktorým dokážeme lepšie pochopiť ich odlišnosť, ale aj to, v čom sú úplne „normálni”,“ píše Tina.

Tinine odporúčanie č.1:

„Najviac ma zaujala kniha Scény zo srdca, ktorú o svojej rodine napísala Malena Ernman, matka dnes už svetoznámej Gréty Thunberg. Túto knihu som zhltla za pár dní, lebo spoveď matky, ktorá bojuje s psychickými problémami svojich dcér, ma naozaj chytila za srdce. Keď 11-ročná Gréta prestala jesť, jej mama sa vzdala kariéry známej opernej speváčky a s manželom sa usilovali zachrániť dcéru. A o dva roky neskôr podobne bojovali s akútnymi záchvatmi hnevu a paniky u mladšej dcéry. Príbeh ich rodiny nám môže pomôcť pochopiť ľudský rozmer nie len autizmu, ale aj pojmov depresia, anorexia, šikana, ADHD, obsedantno-kompulzívna porucha či vyhorenie. Zároveň je to kniha o environmentálnom aktivizme a o premene paniky na tvorivú silu, ktorá spustila medzinárodné hnutie.

Tinine odporúčanie č.2:

„Druhá kniha, ktorú dávam do pozornosti, je od nemeckej publicistky Denise Linke. Mladá sebavedomá žena napísala knihu, dostupná je v českom preklade s názvom Dost dobře nenormální s výpovedným podtitulom Můj báječný život s autismem a ADHD. V knihe píše o tom, ako sa až v dospelosti dozvedela o svojich diagnózach, aj spätnú reflexiu toho, ako sa prejavovali už v jej detstve. Na základe osobnej skúsenosti sa dnes venuje aj obhajobe inklúzii v školstve.“

Tinine odporúčanie č.3:

„Na tretiu knihu sa ešte len chystám počas letnej dovolenky, volá sa Pestrotiene a netopierci - Môj život v inom svete od nemeckého spisovateľa Axela Braunsa. Narodil sa v 60. rokoch v Hamburgu a je vysoko funkčný autista. O diagnóze však v knihe nie je ani zmienka. Ani on, a asi ani jeho blízki, o nej v tom čase netušili. Autobiografická kniha zachytáva jeho detstvo a dospievanie. Písal ju už ako dospelý a vraj na nej pracoval 17 rokov! Je to fascinujúci pohľad do jeho sveta, v ktorom sú ľudské tváre zahalené hmlou, často vydávajú nezrozumiteľný ústohluk a Axel nerozumie, prečo pestrotiene (=dobrí ľudia) plačú, keď sa niekto presťahuje na cintorín. Zároveň je to príbeh človeka, ktorý ako dieťa vôbec nerozprával a len vďaka odhodlaniu jeho matky nešiel do osobitnej školy. Namiesto toho sa naučil fungovať v bežnej škole a ako mladý dospelý úspešne zmaturoval a išiel študovať vysokú školu. Tiež sa naučil kamarátiť s rovesníkmi. Aj keď, ako sám píše, nikdy nepochopil ich vtipy, ani to, kedy je dievča pekné.

 

Veríme, že sme vás aspoň trochu inšpirovali a budete mať do čoho sa zahryznúť. Pekné leto!