Späť na zoznam
23. september 2019
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Tentokrát budete mať z čítania ešte aj dobrý pocit, že ste niekomu pomohli

Prvýkrát po prázdninách, máme pre vás opäť pripravenú rubriku Knižnica inklúzie. Cez leto sme hľadali nových respondentov a tiež publikácie, ktoré sa vám pri práci s deťmi zídu, či už ste učitelia, špeciálni pedagógovia, psychológovia alebo rodičia detí, aj tých so zdravotnými znevýhodneniami. Jedno je jasné, potrebujeme inkluzívnu spoločnosť. A septembrové vydanie Nota Bene je plné tipov, ako začať - ako začať s našimi deťmi.

Mnohí z vás ste učiteľmi už dlhý čas, možno aj dvadsať rokov. A takmer toľko rokov, od roku 2001, už existuje aj „pouličný“ časopis Nota bene a spolu s ním aj občianske združenie Proti prúdu, ktoré ho vydáva. Nota bene pomohlo už viac ako päťtisíc ľuďom bez domova, pretože to je primárne skupina ľudí, ktorým sa v Proti prúdu venujú. Ale to za tých 20 rokov ich práce už určite viete.

Najskôr sme sa chceli opýtať priamo jeho zakladateľov, no potom nám do rúk doslova spadlo septembrové vydanie časopisu Nota bene – Škola nevolá. Je totiž plné skvelého čítania. Poďme sa v krátkosti pozrieť na to, prečo by ste si mali toto 219. vydanie časopisu kúpiť.

Prečo čítať Škola nevolá – septembrové vydanie časopisu Nota bene:

Hneď prvý väčší text vydania je veľmi poučným rozhovorom medzi expertom na  problémy školstva, Jurajom Hipšom, ktorý založil Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a Martinom Janom Stránským, lekárom a pedagógom venujúcim sa procesom učenia. V rozhovore sa dozviete, že naviesť žiaka k tomu, aby robil chyby a následne po nich pátral, je omnoho obohacujúcejšie, ako presedieť 60 minút na hodine počúvajúc výklad učiteľa.

Stránský tiež hovorí, že „učenie holých faktov je nanič“. Prečo je to tak sa dozviete, ak si Nota bene kúpite. Tešiť sa môžete aj na zaujímavé tipy ako obohatiť vyučovanie, ako je nuda dôležitým nástrojom pri učení, ale aj na to, akú zodpovednosť máme my dospelí pri používaní moderných technológií našimi deťmi. Stačí len čítať medzi riadkami.

Vedeli ste o tom, že len 6,8 percent slovenských detí má vnútornú motiváciu učiť sa? Škola nevolá – presne ako sa píše v názve septembrového vydania Nota bene. Viac o prieskume Centra pedagogického výskumu Univerzity Komenského sa dozviete v časopise. Jedným z tých optimistickejších článkov Nota bene je ten o matematike, ale nie hocijakej. Učiteľka Stanka Opátová zo základnej školy v Nižnej na Orave totiž svojich prváčikov učí matematiku Hejného metódou. A žiaci si ju obľúbili natoľko, že úlohy počítajú aj cez prestávku. Rozhovor s touto pani učiteľkou stojí za prečítanie!

Okrem toho sa septembrové číslo Nota bene venuje aj problematike detí s poruchou autistického spektra, projektu občianskeho združenia Cesta von v rómskych osadách a komunitách, či tomu, prečo je spoločné čítanie detí a rodičov prospešné pre oboch z nich.

Kúpou Nota bene tiež podporíte ľudí bez domova. My sme pomohli pánovi s preukazom číslo: BA1174. Ďakujeme mu za spríjemnenie dňa.

Autor: Diana Burgerová