Späť na zoznam
17. február 2020
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Aké knižky čítať, aby sme lepšie pochopili detský smútok? Odporúča Barbora Piatrová

Tentokrát máme pre vás až tri tipy na knižky pre deti aj pre dospelých. O tom, ako sa vyrovnať s detským smútkom po strate blízkych priateľov či rodiny, ale aj o tom, ako pomôcť deťom učiť sa rozprávať.

Autor článku: Diana Burgerová

Ak ste o Činčuáčikovi ešte nepočuli, možno je ten najvyšší čas. Či ste rodičia, učitelia alebo špecialisti, v tomto pojazdnom kníhkupectve nájdete knižky pre všetky deti. Začiatkom roka 2019 ho založila Barbora Piatrová. Okrem predaja detských kníh sa venuje aj podpore čítania detí v materských centrách, nemocniciach, detských domovoch či parkoch po celom Slovensku. Poprosili sme ju, aby niečo odporučila aj nám do rubriky Knižnica inklúzie.

Barborka odporúča knihu Lebo mi veľmi chýbaš. Je pre deti, ktoré niekoho v živote stratili, ale zároveň aj pre rodičov, aby lepšie pochopili detský smútok. Jej autorka Avse Bosse je psychologička a strate blízkych, rodiny, priateľov či dokonca milovaných zvierat sa venuje aj vo svojej praxi. S dospelými aj s deťmi. Knižku možno nazvať aj knižkou lúčenia. Deti do nej môžu kresliť, písať či nalepovať fotografie. Ide najmä o to, aby sa ich duši uľavilo.

O pokornom prijímaní straty blízkeho je aj iná knižka, ktorú Barbora odporúča deťom a ich rodičom – „Moja momentálne najväčšia srdcovka je novinka Čakanie na vlka. Odporúčam prečítať si ju aj každému dospelému. Je to srdcervúci a zároveň nežný príbeh o priateľstve medzi líškou a vlkom.“ Krásny písaný príbeh dopĺňajú aj prepracované, podľa Barbory priam magické ilustrácie autorky knižky Sandry Dieckman.

Obe knižky nájdete v Barborinom online kníhkupectve s názvom Činčuáčik.

Do pozornosti dáva aj knižku, ktorá vyšla len nedávno – Kubko sa učí rozprávať. Knižka, pochopiteľne, slúži ako pomôcka pre detičky, ktoré sú práve vo fáze učenia sa rozprávať a vyjadrovať sa slovami. Knihy sú dôležitou súčasťou vývinu detskej reči, poslúžia preto nielen rodičom, ale aj vychovávateľkám, vychovávateľom, učiteľkám aj učiteľom, ktorí pracujú s detičkami s poruchou reči alebo s oneskoreným vývinom reči. Zameriava sa na citoslovcia a samohlásky, prvé hlásky a slová, ktoré deti prirodzene používajú. Knižka je aj veľmi pekne ilustrovaná.  Nájdete ju napríklad tu.