Späť na zoznam
6. apríl 2020
Knižnica inklúzie

Karanténna knižnica inklúzie: Zájdite do online galérie, vzdelávajte sa s odborníkmi a počúvajte rozprávky

Kedy ste boli naposledy v Slovenskej národnej galérii? Ako sa píše koronavírusový diktát? Ako vyzerá zmysluplný dejepis a ako stratiť predsudky pri geografii? Tu je niekoľko tipov pre deti aj pre vás – učiteľov a rodičov. Pre váš oddych, pre ich zábavu a k tomu trochu vedomostí a zručností pre všetkých.

Autor článku: Diana Burgerová

Slovenká náhradná galéria

Aj Slovenská národná galéria (SNG) musela v dôsledku šíriaceho sa koronavírusu zatvoriť svoje dvere, otvorila však aspoň tie virtuálne. Pozrite si doma jej výstavné priestory online, internetová podoba SNG má aj veľmi kreatívny názov – Slovenská náhradná galéria. Okrem online zbierok umenia a virtuálnych exkurzií ponúka SNG svojim virtuálnym návštevníkom rôzne videá a rozhovory, ale aj zaujímavosti zo sveta umenia. Prečo vám to však píšeme? Na webe a sociálnych sieťach Facebook a Instagram si zamestnanci galérie pripravili aj kreatívne návody a hry pre deti, aby im dlhé chvíle doma ušli rýchlejšie a najmä – veselšie.

Webináre Komenského inštitútu nielen pre učiteľov

Ako pristupovať k vyučovaniu online, ako sa zamerať najmä na žiaka a nezahltiť pritom rodiča? Ako na diaľku podporiť vzdelávacie návyky detí a rozvíjať ich životné zručnosti? Webináre pre vás zadarmo vedú účastníci a absolventi Komenského inštitútu, finalisti ocenenia Učiteľ Slovenska a iné osobnosti z oblasti vzdelávania na Slovensku. Najbližšie sa môžete vzdelávať spolu s ostatnými pedagógmi a pedagogičkami v utorok 7. apríla na webinári s názvom Rovesnícke príbehy pre jazyky a humanitné vedy s lektorkou Katarínou Petriskovou. Webináre sú streamované na facebookovej stránke Komenského inštitútu vždy o 17:00 podvečer. V sekcii videá už nájdete aj záznamy zo zrealizovaných webinárov, napríklad o tom, ako učiť inline prvostupniarov, ako objaviť silné stránky žiakov či o tom, ako môže vyzerať zmysluplný dejepis v karanténe. Mnohé z týchto tém iste zaujmú aj rodičov, ktorí zostali na vyučovanie detí sami alebo nevedia, ako im zmysluplne vyplniť voľný čas.

Youtube – zdroj plný inšpirácií

  • Zábava s ponaučením. Ak vám chýba dosť fantázie alebo ste ju už všetku pri učení s deťmi minuli, možno vám pomôžu videá slovenského spisovateľa Daniela Heviera. Rozhodol sa totiž, že každý deň bude formou videí prinášať inšpirácie pre domáce vyučovanie pre malých aj veľkých školákov od 10 do 18 rokov. Vyskúšajte si koronavírusový diktát, precvičte si pády, či ako sa učiť literatúru a čo je to lyrika.

  • Na dobrú noc. Jedno z najobľúbenejších slovenských kníhkupectiev vám okrem knižných zásielok prináša v čase koronavírusu ešte niečo iné – čítanie detských kníh z pier hercov a známych osobností pd názvom Prečítam ti rozprávku. Skúste pred rozprávky s Lujzou Garajovou-Šramekovou, Ludwigom Baginom, Jurajom Kemkom či Mirom Nogom posadiť svoje deti, mohli by sa im páčiť.

  • Bonus. Deťom číta zo svojej knihy každý deň pred obedom o 11:00 prostredníctvom videa na svojej facebookovej stránke aj spevák, hudobník a autor Branislav Jobus.

Online pomôcky k učeniu

  • Pre predškolákov: Predškoláci sa môžu naučiť písať, počítať či precvičovať svoje manuálne a kreatívne zručnosti a vedomosti vďaka úlohám na portáli Dobré nápady.

  • Aplikácia Včielka, pôvodne česká, je od minulého roka dostupná aj v slovenskej verzii. Zameriava sa na deti s poruchami učenia a na ich osvojovanie si čitateľských zručností. Trénovať čítanie s porozumením a poznávať písmená v nej však môže ktokoľvek. S kódom UCIMESADOMA ju môžete využívať zdarma šesť týždňov.

  • Pre žiakov prvého stupňa základných škôl: Školákov.eu (v češtine).

  • Pre učenie sa s menšími detičkami výborne poslúži vzdelávací portál Kozmix, ktorý, zatiaľ do polovice apríla, sprístupnil svoje aktivity a úlohy zadarmo.

  • Pre žiakov prvého a druhého stupňa základných škôl: Nakladateľstvo NOVÁ ŠKOLA sprístupnilo niekoľko svojich interaktívnych učebníc (v češtine).

  • Pre žiakov prvého a druhého stupňa základných škôl: České Scio sprístupnilo viac ako 500 pôvodne platených online testov z matematiky. Ich náročnosť je vhodná pre tretí až deviaty ročník základných škôl.

  • Matematiku pre 1. až 9. ročník základných škôl si môžete precvičovať aj na Matika.in.

  • Gramatiku pre 1. až 9. ročník základných škôl si môžete precvičovať na Gramar.in.

  • Zemepis zase na Geograf.in.

  • Stovky vzdelávacích materiálov na zemepis a geografiu nájdete na metodickom portáli Lepšia Geografia. Väčšina jeho obsahu je teraz dostupná zadarmo. Nájdete tu mapy, kvízy, vysvetlivky, zadania, hrry a zaujímavé články, vďaka ktorým môžu deti získať lepšiu perspektívu o svete okolo nás. Na tomto portáli sa zaručene okrem detí dozvedia niečo nové aj rodičia.

  • Dnes už by malo byť prirodzené, že sa naše deti budú učiť o svete v globálnych súvislostiach. Nie vždy je to tak, preto nemusí byť márne venovať doma s deťmi čas pri aktivitách, ktoré si pre ne i pre vás pripravila nezisková organizácia Človek v ohrození. Úlohy sú vhodné pre druhý stupeň základných škôl, prípadne mladších stredoškolákov.

  • Projekt Expedícia Fenomény sveta je ďalší vzdelávací portál, ktorý ponúka deťom, učiteľom aj rodičom množstvo zaujímavého vzdelávacieho obsahu zážitkovou formou. Odporúčame ako pomôcku pre staršie deti (vyšší prvý stupeň a druhý stupeň základných škôl).

  • Pod hashtagom #zavretaskola nájdete na Facebooku množstvo tipov na vzdelávanie detí všetkých kategórií z domu. A vďaka tomuto hashtagu už toho nájdete na webe oveľa viac. Najskôr vznikla na sociálnej sieti verejná skupina s názvom Zavretá škola – ako učiť doma, kde si tisícky jej členov, rodičia aj pedagógovia, vymieňali materiály na učenie s deťmi v domácom prostredí, no vznikol pod týmto názvom aj samostatný web. Nájdete tam rôzne materiály rozdelené do kategórií Materská škola1. stupeň2. stupeňStredná škola, Pre deti so špeciálnymi potrebami, Iné tipy, Ponúkam pomoc a Technická podpora pre učiteľov.