Späť na zoznam
12. máj 2020
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Náhľad do reportážnych kníh s inklúziou medzi riadkami s Vydavateľstvom Absynt

Ktoré knižné tituly z vydavateľstva Absynt zachytávajú deti v neľahkom postavení, či už z geopolitického hľadiska, v časoch minulých, ale aj dnes, keď je ťažké byť dieťaťom, keď je ťažké byť iným dieťaťom? Prečítajte si o knihách, ktoré by sme mali čítať všetci.

Vydavateľstvo Absynt prináša na náš knižný trh, ako uvádzajú jeho zakladatelia, silné knihy z celého sveta. A nie sú to len silné slová. Reportáže, eseje, non-fiction, svetová beletria. Židovská otázka, druhá svetová vojna, pocit viny, spoluzodpovednosť, Černobyľ, takmer nepredstaviteľný život Afgáncov, Keňanov aj roztrúsených Nemcov. Sexizmus. Rasizmus. Vylúčenie. V každom z týchto príbehov je medzi riadkami ukrytá inklúzia. Mnohé z nich zachytávajú aj život detí, ktoré musia v živote o toleranciu a vzdelanie ťažko bojovať.

V Absynte dali hlavy dokopy, aby nám i vám odporučili niečo z ich vydavateľskej knižnice, nech sa páči. Za Absynt odporúča Nina Rybárová:

„Pre deti, učiteľov, vychovávateľov, ale aj rodičov je jednoznačne skvelou knihou najnovšia Autobiografia Daniela Tammeta: Narodený v modrú stredu. Je to úprimná sonda do života a vnímania sveta s poruchou autistického spektra.  Svojím spôsobom práve takáto kniha rozširuje vnímavosť a pochopenie okolia aj pri rôznych iných odlišnostiach. Verím, že tolerancia je základný predpoklad zdravého vývoja mladých ľudí, samozrejme popri formálnych náležitostiach vzdelávania.

Zdroj fotografie: Vydavateľstvo Absynt

Ďalšie odporúčané knižné tituly z nášho vydavateľstva sú pravdepodobne v ešte väčšom kontraste s "normálnym životom" detí v našom súčasnom európskom svete. Zachytávajú deti v inak neľahkom postavení, či už z geopolitického hľadiska alebo v historických obdobiach, kedy bolo ťažké byť dieťaťom. Tieto knihy upozorňujú na rozličné determinizmy, ktoré by modernej spoločnosti nemali byť prípustné, no napriek tomu im deti ako hlavní aktéri príbehov v rôznych oblastiach musia čeliť.

Poslední svedkovia od nobelistky Svetlany Alexijevič

Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči, kniha, ktorú napísala Eva Umlauf, narodená v koncentračnom tábore v Novákoch, ako dieťa prežila Osvienčim

Eli, Eli od Wojciecha Tochmana

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy od Elisabeth Åsbrink

Posledná z uvedených kníh je momentálne nedostupná, ale aj ja som ju až nedávno prečítala – vypožičanú z knižnice.“

 

Prajeme príjemné, poučné, pod kožu sa zarývajúce inkluzívne čítanie!