Späť na zoznam
29. jún 2020
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Krátkometrážne filmy aj príbehy silných žien. Tipy od ilustrátorky Broni Schragge

Broňa a množstvo ďalších šikovných ľudí sa dnes podieľajú na tvorbe bombového detského časopisu Bublina. No myslím, že je pomerne bežné, že ho čítame aj my, dospelí. Aj ja som bublinočítačka. Stáva sa mi, že ťažšie celospoločenské témy občas lepšie pochopím, keď sa na ne proste zapozerám optikou detí. A hoci Broňa sa skromne rozhodla neprezentovať Bublinu ako jeden z tipov na letné čítanie, ja vám ju odporúčam všetkými dvadsiatimi. Aktuálne júnové číslo Bubliny, trináste všeobecne, je venované záhadám, snom a vesmíru. A teraz sa konečne pozrime na to, čo vám to teda na leto s deťmi odporúča výtvarníčka, ilustrátorka a hudobníčka Broňa Schragge.

Autor: Diana Burgerová

Bronine odporúčanie a inšpirácia č. 1:

„Nie každé dieťa obsedí pri celovečernom filme. Nie každý rodič chce, aby dieťa trávilo x-hodín pred televízorom či monitorom. Facebooková stránka Čo pozerať s deťmi ponúka kvalitný obsah v podobe krátkych animovaných filmov. Deti sú dnes zahltené audiovizuálnymi podnetmi, preto je dobré inšpirovať ich a dávať im podnety z kvalitných produkcií. Na tejto stránke sa nachádza výber krátkometrážnych filmov, ktoré sú kvalitné tak po vizuálnej ako aj po obsahovej stránke. Tiež ponúka návody v podobe blogov o tom, ako sa s deťmi o filmoch rozprávať. Každý z nich stojí za diskusiu, oplatí sa im venovať čas, i keď si ich s deťmi pozriete za pár minút, priestor na debatu, či tvorivé aktivity vám vystačí aj na pol dňa,“ píše Broňa.

Pod tipmi na filmy nájdete vždy tento skvelý komentár: „Predtým, ako film pustíte deťom, pozrite si ho sami a zvážte, či je vhodný práve pre tie vaše (vek, záľuby, povahové rysy). Pustite deťom film na veľkej obrazovke a nastavte najlepšiu možnú kvalitu (ideálne 720p, 1080p). Využite film ako príležitosť na rozhovor s dieťaťom.“

Tri tipy na krátke filmy, ktoré nájdete na blogu Ivany Laučíkovej:

  • FATHER AND DAUGHTER / OTEC A DCÉRA, pre deti vo veku 7+ o vzťahoch, o láske detí k rodičom a o smrti

 

  • ANIMAL ALPHABET / ZVIERACIA ABECEDA, pre predškolákov a prváčikov na precvičenie si abecedy hravo a vtipne
  • SOME THING / NEJAKÁ VEC pre všetky deti o tom, že najväčšia sila sa často ukrýva v tých najmenších a najslabších

Bronine odporúčanie a inšpirácia č. 2:

„Každé dieťa potrebuje snívať o tom, čo by chcelo v živote dokázať, čím sa stať, ako by ono samo mohlo zmeniť čo i len kúsok sveta, ktorý zatiaľ spoznalo. No tiež potrebuje vzory, aby verilo tomu, že sa tieto sny dajú uskutočniť. Príbehy žien našej histórie z knihy Kvapky na kameni sú na to ako stvorené. Nie je ľahké prerozprávať príbehy zo života, my dospeláci to vieme. Vieme, akými náročnými obdobiami sme si ako krajina prešli, vieme v akej neľahkej situácii sa mnohokrát ľudia nachádzali. No mali by sa o tom dozvedieť aj deti. Im zrozumiteľným jazykom a v knižnej forme, ktorá im bude blízka. Kvapky na kameni spĺňajú všetky aspekty. Príbehy písalo deväť skvelých spisovateliek a výtvarne spracovalo takmer tridsať autoriek súčasnej ilustrátorskej špičky. Po dizajnovej stránke môžeme hovoriť o výnimočnej, s citom a vkusom spracovanej publikácii,“ odporúča Broňa.

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/kvapkynakameni

Prajeme vám pekné leto a nezabudnite sa pozrieť na bublinacasopis.sk/