Späť na zoznam
10. apríl 2020
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Filmová rozprávka, slávny román aj fenomén Harry Potter. Všetky sa na problémy inakosti pozerajú detskými očami

„Aby sme v ľuďoch podporili inkluzívne správanie, je dôležité robiť to takpovediac od narodenia. Deti sa rodia prirodzene bez predsudkov a inakosť vnímajú ako zaujímavý a obohacujúci prvok. Predsudky a stereotypy odčítajú od správania nás, dospelákov. Čím častejšie sa s inakosťou budú stretávať už odmalička, tým menej čudná im bude pripadať,“ hovorí Zuzana Čačová, koordinátorka programu Demokracia a ľudské práva v Nadácii otvorenej spoločnosti. Toto sú jej odporúčania do našej Knižnice inklúzie.

Zuzkino odporúčanie č. 1 – Pozrite si s deťmi film Zootropolis

Je o odvážnej malej zajačici, ktorá si chce splniť svoj sen a stať sa policajtkou. Problémom však je, že do policajného zboru prijímajú iba zvieratká, ktoré sú veľké, teda – väčšie ako ona, a sú to muži. Jej pridelia úlohu dopravnej policajtky, ktorá pokutuje iné zvieratká za nesprávne parkovanie. To samozrejme nezodpovedá snu, kvôli ktorému sa naša hrdinka presťahovala do veľkého mesta.

Zvieratká v metropole Zootropolis predstavujú jednotlivé ľudské charaktery a vlastnosti, ako aj rôzne národy a kultúry. Spolunažívanie zvieratiek je veľmi harmonické a už dávno tu neplatí, že niektoré zvieratká lovia iné. To všetko však platí len do momentu, kým vo veľkomeste nezačne šarapatiť niečo alebo niekto zvláštny, a divé zvieratá sa začnú správať naozaj divo, ubližujú ostatným. V meste sa šíri obrovský strach, zvieratká sa boja jeden druhého, nikto už nikomu neverí.

Divoké zvieratká začínajú byť prenasledované a zatvárené – lebo tú náhlu zmenu vraj spôsobujú ich divoké gény. Prichádza zajačicin čas! Popri pokutovaní sa pustí do vyšetrovania na vlastnú päsť. Vyzerá to tak, že nitky vedú na najvyššie miesta v meste, až k mierumilovnej ovečke. V celom zamotanom prípade zajačici pomáha jej kamarát lišiak. Pozrite si túto rozprávku s deťmi, iste v nej nájdete paralelu so svetom ľudí. Porozprávajte sa o tom aj s deťmi.

Zuzkino odporúčanie č. 2 – Prečítajte si knižku od Harper Leeovej, Nezabíjajte vtáčika

Hrdinkou príbehu Nezabíjajte vtáčika je malá Scout, jej očami sa pozeráme na dianie v mestečku Mycomb v 30. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch amerických.  Do jej života, dospievania a hľadania svojho miesta v tomto čudnom svete, zásadne zasiahne znásilnenie belošky v meste. Z tohto zločinu obvinia černošského obyvateľa. Jej otec uznávaný advokát, považuje za svoju morálnu povinnosť obhajovať ho. Prezývka obhajca negrov, ktorú si týmto činom vyslúži, ovplyvní aj každodenný život malej Scout a jej brata. Mení jej vnímanie a pohľad na mestečko, jednotlivých obyvateľov aj na ich správanie a morálku. Nerozumie tomu úplne, ale cíti, že to, čo jej otec urobil, je správne. Za tento slávny román o rasizme a jeho podobách získala jeho autorka Harper Leeová Pulitzerovu cenu. Môžete si ho pozrieť aj vo filmovej verzii roku 1962, úlohu advokáta bravúrne stvárnil Gregory Peck.

Zuzkino odporúčanie č. 3 – Pozrite si alebo si spolu prečítajte celú sériu Harryho Pottera od autorky J. K. Rowlingovej

Poviete si, prečo Harry Potter, veď to je vymyslený príbeh o čarodejníkoch, akú môže mať s naším svetom paralelu. Veľkú a navyše, Timothy Snyder, americký historik a autor, zaradil toto dielo medzi desať kníh, ktoré nabádajú k odvahe. Už niekoľko serióznych výskumov potvrdilo, že toto dielo podporuje u detí proinkluzívne správanie. Vedkyne z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV sa zas venujú tzv. teórii kontaktu, ktorá sa  v zahraničí preukázala ako účinný nástroj na zmierňovanie predsudkov u mladých ľudí. „Deti a mladí ľudia, ktorí si čítali o tom, ako Harry Potter komunikoval s postavami zo stigmatizovaných skupín, sa naučili pozerať na veci ich očami, čo viedlo k ich zvýšenej schopnosti chápať príkoria znevýhodnených skupín,“ uvádza Denník N. Ak vás tento výskum zaujal, nájdete ho tu.

A teraz k samotnému príbehu, sirota Harry žije u svojho strýka a tety, ktorí sú dokonalým príkladom malomeštiackeho stereotypného života a najmä – neznášajú všetko iné, divné, čudné... A práve Harry je taký od narodenia. Stále sa mu stávajú čudné veci, čím veľmi irituje svojho strýka a tetu, až kým sa v jedenástich dozvie, že je čarodejníkom. Nastúpi preto do čarodejníckej školy v Rockforte. Konečne má pocit, že niekam patrí. Tu sa pomaly dozvedá, že sú čarodejníci, ktorí nepovažujú všetkých čarodejníkov za rovnocenných, ale len tých, ktorí majú čistú krv. A najmä, že existuje jeden čarodejník, ktorý usiluje o to, aby Harry prišiel o život.

Spolu so svojimi priateľmi tak zažívajú sériu dobrodružstiev, ktorých spoločným menovateľom je stelesnené zlo – Lord Voldemort. Harryho odvaha a láska, pocit, že chrániť máme najmä tých, ktorí to nedokážu sami, a že aj outsider sa môže stať najznámejším čarodejníkom, radia toto dielo medzi fenomény našej doby. K čítaniu už toto dielo priviedlo mnoho malých čitateľov a čitateľky. Ak ste knihy o Harry Potterovi ešte s deťmi nečítali, určite tak urobte, ak áno, prečítajte si ich znova, sú predsa krásne.