„Aby sme v ľuďoch podporili inkluzívne správanie, je dôležité robiť to takpovediac od narodenia. Deti sa rodia prirodzene bez predsudkov a inakosť vnímajú ako zaujímavý a obohacujúci prvok. Predsudky a stereotypy odčítajú od správania nás, dospelákov. Čím častejšie sa s inakosťou budú stretávať už odmalička, tým menej čudná im bude pripadať,“ hovorí Zuzana Čačová, koordinátorka programu Demokracia a ľudské práva v Nadácii otvorenej spoločnosti. Toto sú jej odporúčania do našej Knižnice inklúzie.
Je o odvážnej malej zajačici, ktorá si chce splniť svoj sen a stať sa policajtkou. Problémom však je, že do policajného zboru prijímajú iba zvieratká, ktoré sú veľké, teda – väčšie ako ona, a sú to muži. Jej pridelia úlohu dopravnej policajtky, ktorá pokutuje iné zvieratká za nesprávne parkovanie. To samozrejme nezodpovedá snu, kvôli ktorému sa naša hrdinka presťahovala do veľkého mesta.
Zvieratká v metropole Zootropolis predstavujú jednotlivé ľudské charaktery a vlastnosti, ako aj rôzne národy a kultúry. Spolunažívanie zvieratiek je veľmi harmonické a už dávno tu neplatí, že niektoré zvieratká lovia iné. To všetko však platí len do momentu, kým vo veľkomeste nezačne šarapatiť niečo alebo niekto zvláštny, a divé zvieratá sa začnú správať naozaj divo, ubližujú ostatným. V meste sa šíri obrovský strach, zvieratká sa boja jeden druhého, nikto už nikomu neverí.
Divoké zvieratká začínajú byť prenasledované a zatvárené – lebo tú náhlu zmenu vraj spôsobujú ich divoké gény. Prichádza zajačicin čas! Popri pokutovaní sa pustí do vyšetrovania na vlastnú päsť. Vyzerá to tak, že nitky vedú na najvyššie miesta v meste, až k mierumilovnej ovečke. V celom zamotanom prípade zajačici pomáha jej kamarát lišiak. Pozrite si túto rozprávku s deťmi, iste v nej nájdete paralelu so svetom ľudí. Porozprávajte sa o tom aj s deťmi.
Hrdinkou príbehu Nezabíjajte vtáčika je malá Scout, jej očami sa pozeráme na dianie v mestečku Mycomb v 30. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch amerických. Do jej života, dospievania a hľadania svojho miesta v tomto čudnom svete, zásadne zasiahne znásilnenie belošky v meste. Z tohto zločinu obvinia černošského obyvateľa. Jej otec uznávaný advokát, považuje za svoju morálnu povinnosť obhajovať ho. Prezývka obhajca negrov, ktorú si týmto činom vyslúži, ovplyvní aj každodenný život malej Scout a jej brata. Mení jej vnímanie a pohľad na mestečko, jednotlivých obyvateľov aj na ich správanie a morálku. Nerozumie tomu úplne, ale cíti, že to, čo jej otec urobil, je správne. Za tento slávny román o rasizme a jeho podobách získala jeho autorka Harper Leeová Pulitzerovu cenu. Môžete si ho pozrieť aj vo filmovej verzii roku 1962, úlohu advokáta bravúrne stvárnil Gregory Peck.
Poviete si, prečo Harry Potter, veď to je vymyslený príbeh o čarodejníkoch, akú môže mať s naším svetom paralelu. Veľkú a navyše, Timothy Snyder, americký historik a autor, zaradil toto dielo medzi desať kníh, ktoré nabádajú k odvahe. Už niekoľko serióznych výskumov potvrdilo, že toto dielo podporuje u detí proinkluzívne správanie. Vedkyne z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV sa zas venujú tzv. teórii kontaktu, ktorá sa v zahraničí preukázala ako účinný nástroj na zmierňovanie predsudkov u mladých ľudí. „Deti a mladí ľudia, ktorí si čítali o tom, ako Harry Potter komunikoval s postavami zo stigmatizovaných skupín, sa naučili pozerať na veci ich očami, čo viedlo k ich zvýšenej schopnosti chápať príkoria znevýhodnených skupín,“ uvádza Denník N. Ak vás tento výskum zaujal, nájdete ho tu.
A teraz k samotnému príbehu, sirota Harry žije u svojho strýka a tety, ktorí sú dokonalým príkladom malomeštiackeho stereotypného života a najmä – neznášajú všetko iné, divné, čudné... A práve Harry je taký od narodenia. Stále sa mu stávajú čudné veci, čím veľmi irituje svojho strýka a tetu, až kým sa v jedenástich dozvie, že je čarodejníkom. Nastúpi preto do čarodejníckej školy v Rockforte. Konečne má pocit, že niekam patrí. Tu sa pomaly dozvedá, že sú čarodejníci, ktorí nepovažujú všetkých čarodejníkov za rovnocenných, ale len tých, ktorí majú čistú krv. A najmä, že existuje jeden čarodejník, ktorý usiluje o to, aby Harry prišiel o život.
Spolu so svojimi priateľmi tak zažívajú sériu dobrodružstiev, ktorých spoločným menovateľom je stelesnené zlo – Lord Voldemort. Harryho odvaha a láska, pocit, že chrániť máme najmä tých, ktorí to nedokážu sami, a že aj outsider sa môže stať najznámejším čarodejníkom, radia toto dielo medzi fenomény našej doby. K čítaniu už toto dielo priviedlo mnoho malých čitateľov a čitateľky. Ak ste knihy o Harry Potterovi ešte s deťmi nečítali, určite tak urobte, ak áno, prečítajte si ich znova, sú predsa krásne.