Späť na zoznam
19. apríl 2019
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Dnes odporúča sociologička a výskumníčka Elena Gallová Kriglerová

Knižnica inklúzie je prvou pravidelnou rubrikou, v ktorej sa budeme venovať odporúčanej literatúre, filmom, videám či hrám podporujúcim inkluzívne myslenie a vzdelávanie. Nezáleží na tom, či ste učiteľ, špeciálny pedagóg, psychológ alebo rodič zdravotne znevýhodneného dieťaťa. Možno ste také dieťa nikdy nestretli alebo žiadne nemáte. Inklúzia sa týka nás všetkých. Tretím respondentom na zaplnenie našej Knižnice inklúzie je sociologička a výskumníčka Elena Gallová Kriglerová.

Podľa čoho ju spoznáte? Je to nízka, útla žena, ale s prenikavým hlasom vzbudzujúcim rešpekt. V roku 2005 sa spolupodieľala na založení Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK), dnes ho úspešne vedie ako jeho riaditeľka. Okrem toho sa neustále venuje aj výskumom, najmä kultúrnej integrácii, interetnickým vzťahom, menšinám, tvorbe lokálnych politík aj rómskej a utečenenckej tematike.

 

Elenka odporúča knihu: Aspergerka

Pri začleňovaní rôznych detí do vzdelávacieho systému sa čoraz častejšie hovorí o skupine detí, na ktorých zapájanie nie je slovenský vzdelávací systém stále pripravený. Ide o deti s Aspergerovým syndrómom. Tejto téme sa začína venovať čoraz väčšia pozornosť. Avšak, obvykle sa hovorí prevažne o chlapcoch.

Medzi deťmi s týmto syndrómom sú často aj dievčatá, ktorých situácia je veľmi komplikovaná. Ako aspergerky sa často prejavujú inak než chlapci a ich situácia je veľmi špecifická. Preto by som si dovolila odporučiť knižku, ktorú som nedávno čítala a ktorá mi pomohla viac pochopiť svet týchto dievčat. Volá sa Aspergerka a napísala ju jedna z nich - Rudy Simon. Mimoriadne pútavým spôsobom nás vie vtiahnuť do sveta dievčat s Aspergerovým syndrómom, vysvetľuje dôvody pre nás ostatných niekedy neštandardného správania a ponúka podporu a posilu pre dievčatá a ženy, ktoré sa možno niekedy cítia aj zdajú „čudné“.

Knižku nájdete tu.

Elenka odporúča film: Temple Grandin

S témou Aspergerovho syndrómu súvisí aj vynikajúci film, ktorý tiež rada odporúčam – Temple Grandin. Najmä z dôvodu, že ľudia, ktorí nezapadajú do našej škatuľky „normálnosti“, bývajú často považovaní za postihnutých, sú v spoločnosti len do počtu a ničím neprispievajú. Práve ženy s Aspergerovým syndrómom sú dôkazom, že to môže byť presne naopak. O tom hovorí film Temple Grandin.

Hovorí o žene, ktorej bol diagnostikovaný autizmus. Stala sa úspešnou profesorkou na univerzite v Colorade a práve vďaka svojej špecifickosti dokázala vytvoriť veľmi funkčný systém dizajnovania priestorov pre hospodárske zvieratá. Priniesla spoločnosti niečo, čo by bežní ľudia nikdy nedokázali a to nie napriek svojej diagnóze, ale práve vďaka nej a svojej špecifickosti.

Tento, ale aj mnoho ďalších príbehov zaujímavých a úspešných žien ukazujú, že aj ľudia s autizmom či Aspergerovým syndrómom sú pre našu spoločnosť obrovským obohatením. Preto odporúčam sledovať napríklad aj príbeh Grety Thurnberg, ktorá vo svojich 16-tich rokoch vedie celosvetové hnutie za záchranu planéty.

O filme Temple Grandin si prečítajte viac tu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o práci Centra pre výskum etnicity a kultúry, kliknite sem

 

Autor: Diana Burgerová