Späť na zoznam
27. máj 2019
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Dnes odporúča riaditeľka Ligy za ľudské práva Zuzka Števulová

Aj multikulrutalizmus je inklúzia. Ak chceme inkluzívnu spoločnosť, nemali by sme zabúdať na to, že tá nie je len o spoločenskom prijatí detí a dospelých so zdravotnými znevýhodneniami, ale aj o prijatí tých, ktoré tiež veľmi často nazývame inými. Deti a dospelých s iným materinským jazykom, inej farby pleti či iného vierovyznania. Aj preto je najnovším respondentom na zaplnenie našej rubriky Knižnica inklúzie tak trochu iná Zuzka Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva.

Neviem, či je to len náhoda, ale Zuzka Števulová je ďalšia zo žien, ktoré stoja vždy na strane slabších a rozhodne ich počuť nahlas, hoci sú útle a nízke. Zuzka sa už roky zaoberá ľudskými právami, konkrétne aj právami utečencov a cudzincov, témami migrácie, azylu a integrácie. Asi viete, že to na Slovensku nie je ľahká úloha.

V Lige za ľudské práva už pôsobí 15 rokov, za jej riadenia získala liga cenu za obranu ľudských práv od Veľvyslanectva Spojených štátov amerických. Odporúčam vám prečítať si jej texty zo série Utečenci a migrácia: Dojmy a pojmy pre informačný portál Euractiv.sk. A čo vám ponúka Zuzka sama?

 

Zuzka odporúča pracovať s komiksom:

"Uletenci, komiksová knižka, ktorú sme v Lige za ľudské práva vydali pred Vianocami 2018. Prináša detským čitateľom príbehy piatich hrdinov-utečencov a utečenkýň, ktorí našli nový domov na Slovensku. Spoločne s nimi sa pozriete do Sýrie, Somálska a Etiópie, kde prežili detstvo a potom zažijete cestu na Slovensko, a tiež to ako sa zžívali s novou krajinou. Príbehy sú miestami zábavné, miestami smutné.

Našim cieľom bolo priblížiť ľuďom na Slovensku, čo to znamená byť utečencom. Najmenší si môžu čiernobiele ilustrácie Daniely Krajčovej vyfarbovať a školy si môžu ku knižke objednať aj workshop s hrdinami knižky."

O Uletencoch sa dozviete viac v tomto videu:

 

Zuzka odporúča prečítať si knižku:

"Kniha sa volá Amerikánka. Chimamanda Ngozi Adichie je aj u nás známa spisovateľka nigérijského pôvodu. V Amerikánke pútavo rozpráva o emigrácii, zžívaní sa s novou krajinou, ale aj o návrate domov a opätovnom zžívaní sa s domovom. Kniha je výnimočná aj tým, ako rozpráva o rasizme a sociálnych rozdieloch a myslím, že mnoho z jej skúseností má čo povedať aj slovenským čitateľom a čitateľkám.

V mnohom mi príde podobná s knihou výnimočnej slovenskej spisovateľky Zusky Kepplovej Buchty švabachom, ktorá tiež majstrovsky rozvíja témy emigrácie a návratu domov. Obe tieto knižky stoja za prečítanie."

Kniha Amerikánka od vydavateľstva Absynt. 

 

Zuzka má pravdu. Obohatia vás – učiteľov a rodičov, no použiť ich môžete aj na vyučovaní geografie, literatúry a pri písaní slohových prác, na etickej výchove aj občianskej náuke – s veľkými aj s malými školákmi. Inklúzia je aj o multikulturalizme a prijatí iných ľudí medzi seba. Nemyslíte?

 

Autor: Diana Burgerová