Späť na zoznam
6. február 2020
Vedeli ste, že…?

Sumár udalostí: Mladí nám chcú voliť ĽSNS, zmeňme ich názor, ukážme im kampaň Už ste dosť veľkí

Ako sme v oblasti vzdelávania skončili rok 2019 a začali rok 2020? Prinášame vám 3+1 udalostí posledných mesiacov.

December 2019

  1. Začiatkom decembra 2019 sme sa dozvedeli, že najvyššiu podporu študentov a mladých ľudí do 29 rokov získala politická strana Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 18,9 percentami. Tento prieskum realizovala agentúra Focus pre Radu mládeže Slovenska. Ďalšie v poradí skončili strany Za ľudí (12,8%) a PS-Spolu s podporou 11,9%. Veľká časť mladých navyše zostáva vo vzťahu k Slovensku pomerne pesimistická, skoro štvrtina mladých v prieskume odpovedala, že natrvalo odísť zo Slovenska by chceli do troch rokov. Informovala o tom Ria Gehrerová z Denníka N.
  2. Náladu nám napravil osobný úspech v Nadácii pre deti Slovenska, keď sme v polovici decembra vydali vôbec prvé slovenské vydanie Indexu inklúzie – príručku pre učiteľov a školy na ich ceste za inkluzívnym vzdelávaním. Knižku v slovenčine prišiel učiteľom a účastníkom nášho programu Škola inkluzionistov odovzdať sám autor tejto publikácie – britský 75-ročný profesor Tony Booth. Index v slovenskom preklade nájdete tu. Na našom webe nájdete tiež rozhovor s ním.
  3. Čitateľská gramotnosť slovenských žiakov je podpriemerná. Dokazuje to minuloročné testovanie 15-ročných žiakov PISA aj porovnanie s ostatnými krajinami OECD. Odborníci hovoria, že našim žiakom chýbajú elementárne zručnosti, ktoré by vzhľadom na svoj vek už mať mali – vyhodnocovanie, porozumenie textu, určenie hlavnej myšlienky, dedukcia, argumentácia a iné.  Matematická gramotnosť je trošku lepšia, tá je aspoň priemerná, rovnako ako gramotnosť prírodovedná. Celkovo sme však na chvoste – spomedzi 37 krajín OECD sme obsadili 32. priečku. Skvelý komentár k tomu napísal Juraj Hipš, odborník strany SPOLU na školstvo. Prečítajte si ho tu.
  4. Záver roka priniesol aj schvaľovanie rozpočtu krajiny na rok 2020. Z celkového rozpočtu 18,6 miliardy eur minieme približne tri miliardy na školstvo, vedu, výskum a šport. Ďalších 1,6 miliardy eur pôjde pre potreby vzdelávania obciam a krajom. Rozpočet školstva tak bude o asi pol miliardy väčší ako v roku 2019. Najväčšou položkou sú platy pre pedagógov, odborníkov aj nepedagogický personál. Dôvodom je aj zvýšenie ich platov o 10% ešte začiatkom roka 2019 aj začiatkom roka 2020. A niekto musí zaplatiť aj obedy detí zadarmo. S novým rozpočtom však nie je spokojný každý – poslankyňa za Sas Zuzana Zimenová poukázala na to, že zatiaľ čo financie na platy učiteľov stúpajú, rozpočet na prevádzku škôl je čoraz nižší. Poukázala tiež na to, že rozpočet na školstvo opäť neráta s financovaním odborných zamestnancov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov či dokonca zdravotných sestier a liečebných pedagógov pre deti so zdravotným znevýhodnením a špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Platíme ich z eurofondov. Uvádza noveskolstvo.sk.

Január 2020

  1. Aj tento rok, už tretí v poradí, putoval výťažok z dobročinného Plesu v opere na inkluzívne vzdelávanie k nám do Nadácie pre deti Slovenska. Ďakujeme, držte nám palce! Prečítajte, ako o našom projekte napísala Zuzana Gránska z portálu o vzdelávaní Eduworld. Do pozornosti dávame aj rozhovor pre Denník N s účastníčkou nášho projektu Zuzanou Réveszovou, ktorá je jednou z konzultantiek inkluzívneho vzdelávania na školách. Dozviete sa, ako sa zmenilo jej vnímanie potrieb žiakov v triede, aké má skúsenosti s vyučovaním rómskych detí, ale aj to aké rituály jej pri práci na školách pomáhajú.
  2. Hospodárske noviny priniesli v januári informáciu, že počet voľných miest v sektore vzdelávania sa od roku 2016 zdvojnásobil. Potvrdila to aj hovorkyňa portálu Profesia Nikola Richterová, keď uviedla: „Takto pred rokom sme hodnotili, že školy dosiahli v počte ponúk absolútny rekord. Ukázalo sa, že situácia v školstve bola však v roku 2019 ešte kritickejšia.“
  3. Prešľapujeme na mieste. Čo považujete za najväčší problém slovenského školstva? Väčšina respondentov sa v prieskume pre agentúru Focus zhodla na tom, že naše školstvo trpí nedostatočnými zmenami v systéme, myslí si to 43 percent opýtaných. Tridsať percent respondentov si myslí, že problémom sú nevhodné učebnice, zlú technickú vybavenosť škôl považuje za problém 29 percent opýtaných. Viac informácií o prieskume nájdete tu.
  4. Neviete ako deckám vysvetliť, ako funguje politický systém, prečo je dôležité poznať reálie a ísť voliť? Pozrite si projekt a metodické materiály projektu Zmudri.sk. Do ich kampane „Už ste dosť veľkí“ sa zapojili aj osobnosti a influenceri Sajfa, Veronika Cifrová Ostrihoňová, JurajVie, Dejepis Inak a BeWise, natočili krátke videá, v ktorých mladým jednoducho všetky podrobnosti o voľbách vysvetľujú. Pomôže vám to v škole aj doma.