Späť na zoznam
26. január 2020
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Dnes odporúča snáď najznámejšia asistentka učiteľa na Slovensku, Viera Máša Orogváni

Veríme, že v Knižnici inklúzie vždy nájdete inšpiratívne tipy na vzdelávanie prostredníctvom kníh, filmov, videí, podcastov či projektov. Možno vám v živote posunú obzory inklúzie o kúsok ďalej. Tentokrát našu knižnicu zaplní bývalá asistentka učiteľa a dnes konzultantka projektu Škola inkluzionistov, Viera Máša Orogváni.

Máša vyštudovala filmovú scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole muzických umení v Bratislave a špeciálnu pedagogiku na Univerzite Karlovej v Prahe. Vtedy sa jej možno ešte ani nesnívalo, že bude taká známa asistentka učiteľa. Určite si ju budete pamätať v súvislosti s jej bojom za lepšie podmienky na základnej škole pre Elu s Downovým syndrómom, ale aj pre ostatné deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Máša je tiež absolventkou Komenského inštitútu a filiálnej terapie - terapie hrou. Dnes je konzultantkou druhého ročníka programu Škola inkluzionistov na podporu inklúzie na ZŠ Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch a alumni škôl ZŠ Turnianska a ZŠ Karloveská v Bratislave.

Máša vám, vašim deťom a žiakom odporúča prečítať si knihu: Krič potichu, braček

„Je to kniha pre mladých aj pre dospelých. Samotným príbehom je akási sonda do života rodiny v zložení – chlapca Jeremiáša, ktorý trpí autistickou poruchou, jeho sestry a dvojičky Pamely a ich matky. Bez prípravy sa dostaneme priamo k nim – ráno do kuchyne, kde začína nový deň, ktorý je „modrý“. Nový v tom, že už niekoľkýkrát začínajú všetci traja na novom mieste, v novej škole. Musia sa často presúvať, práve kvôli Jeremiášovi, respektíve pre nezvládnutie situácií zo strany jeho okolia. A pre nepochopenie. Už vo výťahu vie rozhorčiť suseda či susedku, len preto, že nezapadá do jeho „systému farieb dňa“.

Kniha je zaujímavá od prvej vety až po poslednú. Dávno som nečítala niečo tak pod kožu. A v neposlednom rade, začnete naozaj rozumieť – Jeremiášovi, jeho svetu a vnímaniu, Pamele a aj bezmocnosti ich matky. Myslím, že tento príbeh by si mal prečítať každý. Dokázal by lepšie rozumieť a prijímať inakosti, ktoré sú aj nie sú na prvý pohľad viditeľné.

Odporúčam ju všetkým základným školám, najmä druhému stupňu. Ak je niekde zavedené povinné čítanie, odporúčam ju nepovinne. Je to veľmi silné a potrebné čítanie práve pre školákov, ktorých spolužiaci môžu byť „iní“ a pre neznalosť zbytočne odsúdení. Kniha určite chytí každého mladého čitateľa svojím humorom a pomôže mu veľmi citlivo a empaticky porozumieť nezvyčajnému správaniu a inakosti. A možno aj poodhalí stereotypný pohľad na svet a ľudí v ňom,“ povedala Máša.

Kniha sa dá kúpiť v pôvodnom českom jazyku od autorky Ivony Březinovej alebo aj v slovenskom preklade známej autorky kníh pre deti a mládež, Gabriely Futovej.

Do skorého čítania!