Späť na zoznam
10. november 2019
Knižnica inklúzie

Knižnica inklúzie: Dnes odporúča Zuzana Zimenová, poslankyňa NR SR a analytička OZ Nové školstvo

Knižnica inklúzie je vaša najobľúbenejšia rubrika na našom webe. Ďakujeme. Pravidelne vám v nej prinášame odporúčania na literatúru, filmy, videá či hry vedúce k porozumeniu, k inkluzívnejšiemu mysleniu a druhotne aj k vzdelávaniu. Nezáleží na tom, kto ste a či prichádzate do styku s deťmi so zdravotnými znevýhodneniami alebo špeciálnymi potrebami. Inklúzia sa týka nás všetkých. K nej vás vždy bližšie privedú aj odporúčania našich odborníkov. Čo si pre vás pripravila Zuzana Zimenová?

Zuzanu Zimenovú zrejme poznáte najmä ako poslankyňu slovenského parlamentu, v ktorom od roku 2016 bojuje za lepšie vzdelávanie na Slovensku. Zároveň je už sedem rokov analytičkou občianskeho združenia Nové školstvo pre oblasť vzdelávania, predtým ho sama aj viedla. Problematike slovenského školstva sa intenzívne venuje už od roku 1999. Pracovala aj ako učiteľka a zástupkyňa riaditeľa na cirkevnej základnej škole, sektor vzdelávania má teda odžitý na vlastnej koži.

Keď som ju požiadala o tipy do našej rubriky Knižnica inklúzie, rovnako ako každý mesiac žiadam iných odborníkov, nečakala som, že vám čitateľom ponúkne rovno päť zdrojov, z ktorých môžete načerpať skutočne plnohodnotné a užitočné informácie.

Zuzana odporúča webovú stránku venujúcu sa príbehom ľudí so zdravotným znevýhodnením:

„Keďže ma dlhodobo zaujíma téma bariér, ktorým nielen vo vzdelávaní čelia deti i dospelí so zdravotným znevýhodnením, občas si „listujem“ na webe Disabilitymovies.com,“ píše Zuzana Zimenová. Ten zhromažďuje príbehy ľudí so znevýhodnením, či už vo forme filmov alebo kratších videí. Majú dokonca vytvorenú aj špeciálnu kategóriu nevhodných stereotypov, ktoré si spoločnosť o ľuďoch so znevýhodnením vytvára. Práve prostredníctvom tohto webu som sa dozvedela viac o lotyšskej speváčke a modelke menom Viktoria Modesta, ktorá si prešla zložitým bolestivým obdobím, kým sa rozhodla pre amputáciu nohy. Dnes je z nej ikona, ktorá hrdo a odvážne zastupuje a približuje svet ľudí s hendikepom. V roku 2016 napríklad spievala aj na otváracom ceremoniáli paralympijských hier.

Pozrite si filmovú novinku Narušiteľ systému:

Do slovenských kín sa čoskoro dostane zaujímavý film ocenený na festivale Berlinale, ktorý opisuje príbeh Benni, dievčaťa s nálepkou narušiteľa systému, vrátane toho vzdelávacieho. Svetovú premiéru mal film v druhej polovici septembra, v slovenských kinách ho bude možné vidieť od začiatku novembra. 

Zuzana odporúča pozrieť si prednášku zahraničných expertov na vzdelávanie, ktoré pravidelne usporadúva OZ Nové školstvo:

„Predtým, ako som sa stala poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky, som viedla občianske združenie Nové školstvo, ktoré v rámci Verejnej komisie pre reformu vzdelávacej politiky na Slovensko každoročne pozýva zahraničných expertov z rôznych oblastí vzdelávania“ napísala nám Zuzana. Jedným zo zaujímavých hostí bol aj nemecký expert Wilfried W. Steinert, ktorý v Bratislave prednášal o tom, ako môže inkluzívne vzdelávanie v praxi úspešne fungovať a dosahovať pozoruhodné výsledky.

Pán Steinert pôsobil ako riaditeľ školy Waldhofschule – Eine Schule für alle, ktorá sa pod jeho vedením transformovala zo špeciálnej na bežnú základnú školu a začala pod jednou strechou vzdelávať deti s rôznorodými potrebami, postihnutím aj nadaním. Táto škola v Nemecku slúži ako vzor spoločného vzdelávania rozmanitých detí a v roku 2010 získala národnú cenu Deutscher Schulpreis. Rozhovor s Wilfriedom Steinertom si môžete prečítať tu.

Inšpirovať by vás mohli aj videorozhovory zo Zuzaninej poslaneckej tvorby:

„Keď som sa po dlhom období expertného pôsobenia v mimovládnom neziskovom sektore rozhodla vstúpiť do politiky a stala som sa poslankyňou Národnej rady SR, rozhodla som sa tému inklúzie ľuďom približovať aj prostredníctvom rozhovorov s osobnosťami, ktoré k nej majú čo povedať a vedia o nej hovoriť pútavo. O fyzických bariérach a tzv. univerzálnom navrhovaní budov som sa zhovárala s expertkou Leou Rollovou“ hovorí Zimenová. O problémoch, ktorým čelia rodiny detí so zdravotným znevýhodnením či o význame centier včasnej intervencie jej zase viac porozprávala Jana Lowinski z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením. Masha Orogvani, ktorá je konzultantkou v projekte Škola inkluzionistov jej na základe vlastnej skúsenosti hovorila o tom, aká dôležitá je podpora detí zo strany asistentov pedagóga a Miroslava Hapalová zase v rozhovore so Zuzanou zdôraznila, že školy na Slovensku nemajú dostatok pomocného personálu, ktorý by mohol vo vzdelávaní podporiť žiakov zo sociálne znevýhodňujúceho prostredia.

Ako poslednú dáva Zuzana do pozornosti prednášku Daniely Ostatníkovej:

„Na záver by som ešte rada odporučila veľmi zaujímavú prednášku zakladateľky Akademického centra výskumu autizmu na Slovensku, lekárky a odborníčky Daniely Ostatníkovej, ktorá o autizme ako o výzve pre spoločnosť rozprávala na podujatí Veda v CENTRE, ktoré zorganizovalo Centrum vedecko-technických informácií SR“ dodala Zuzana.

Do zinformovania!

Autor: Diana Burgerová